wtorek, 13 listopada 2018

Pomnik Wolności w Sarzynie

Kilka dni przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości usłyszeliśmy w jednej ze stacji telewizyjnych interesującą informację o odsłonięciu nietypowego pomnika w Sarzynie w powiecie leżajskim. Miał on wprost odnosić się do wspomnianej rocznicy. Jako że świąteczny weekend spędzaliśmy na terenie województwa podkarpackiego, postanowiliśmy odszukać i obejrzeć ten pomnik. Traf chciał, że udało nam się to 11 listopada.

Jadąc drogą krajową nr 77 od strony Stalowej Woli i Niska skręcamy w lewo na samym początku miasta Nowa Sarzyna, tuż za stacją Orlen. Niewielki drogowskaz kieruje tam do Sarzyny. Stąd już tylko kilka minut jazdy autem lub 20 minut spacerem dzieli nas od celu. Jedynym trudniejszym momentem na tym odcinku jest rozwidlenie drogi lokalnej, na którym trzeba odbić w lewo. Niebawem docieramy do kościoła św. Sebastiana i Marii Magdaleny, na skwerze przed kościołem odnajdujemy "nasz" pomnik.

Pomnik Wolności w Sarzynie

Pomnik Wolności w Sarzynie

Pomnik Wolności w Sarzynie

Mały obelisk informuje, że "Pomnik Wolności" wzniesiony został jako wotum dziękczynne w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Pomnik Wolności w Sarzynie obelisk z tablicą

Zasadniczym i najbardziej symbolicznym elementem pomnika jest oryginalny, odrestaurowany austriacki słup graniczny z czasów granicy austro-węgiersko-rosyjskiej, przechowany przez okoliczną ludność. Na jego szczycie "wylądował" polski orzeł w koronie - zwycięzca nad zaborcami. Pod nim umieszczono polską tabliczkę graniczną z lat 1918-1919. Warto zwrócić uwagę na wzór godła państwowego, który wówczas obowiązywał.

Pomnik Wolności w Sarzynie: orzeł zwycięski

U stóp orła białego padły dwa czarne orły zaborców, umieszczone niegdyś na tablicach granicznych: rosyjski...

upadły orzeł rosyjski

... i austriacki.

upadły orzeł austriacki

Na cokole zacytowano pierwsze słowa "Roty" Marii Konopnickiej. Obok cokołu po lewej stronie widzimy płonący znicz, górujący nad urną, w której znajduje się "ziemia z miejsc walk Polaków o wolną Ojczyznę". Całość uzupełnia krzyż Virtuti Militari.

znicz i urna

I w taki oto nietypowy sposób spędziliśmy wczesne rocznicowe popołudnie. Pozostał nam jeszcze krótki spacer po Sarzynie, a następnie przystąpiliśmy do kolejnych punktów świątecznego dnia :)

Pomnik Wolności w Sarzynie na odnowionym skwerze


Data odwiedzin: 11 XI 2018 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie nam bardzo miło, Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, jeśli zostawisz tu swój komentarz :)