niedziela, 9 lutego 2020

Rudawy Janowickie: nowy przebieg szlaków w okolicach Trzcińska

Wędrując w początkach listopada 2019 roku po Rudawach Janowickich, postanowiliśmy kolejny raz odwiedzić Góry Sokole wraz z ich dwoma charakterystycznymi szczytami - Sokolikiem i Krzyżną Górą. Dojechawszy autem do Trzcińska, szybko zorientowaliśmy się, że znany nam doskonale niebieski szlak, wiodący najkrótszą drogą znad Bobru na Przełączkę (skąd już tylko parę kroków na Sokolik), został skasowany, trudno było nawet dostrzec ślady po nim. Szybko okazało się jednak, że szlak niebieski z Trzcińska wciąż istnieje, ale został poprowadzony śladem dawnego szlaku żółtego, który z kolei zupełnie zniknął z okolic Trzcińska.

Nie znamy przyczyn powyższej zmiany, okazuje się bowiem, że dawna trasa szlaku niebieskiego jest w pełni drożna, wygląda identycznie jak rok-dwa lata wcześniej, gdy szlak ten istniał jeszcze "oficjalnie". Możemy to jednoznacznie stwierdzić, gdyż przeszliśmy się tą ścieżką od mostu w Trzcińsku do Przełączki (1 XI 2019 r.). Gdzieniegdzie na drzewach wciąż jeszcze dość wyraźnie widać było niebieskie znaki. Niemniej, warto pamiętać, posługując się mapami wydanymi do 2019 roku, że w opisanym wyżej zakresie prezentowany na nich przebieg szlaków pieszych zdezaktualizował się.

Stary (do 2018 r.) układ szlaków pieszych w okolicy Trzcińska
Stary (do 2018 r.) układ szlaków pieszych w okolicy Trzcińska. Strzałka pokazuje skasowany szlak niebieski między mostem na Bobrze a Przełączką pod Sokolikami (źródło mapy: mapy.cz)

Nowy (od 2019 r.) układ szlaków pieszych w okolicy Trzcińska. Strzałka pokazuje aktualny przebieg szlaku niebieskiego, który do niedawna na tym odcinku miał oznaczenie żółte (źródło mapy: mapa-turystyczna.pl)

Zob. też: O poszukiwaniach zaginionego szlaku w Górach Kaczawskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie nam bardzo miło, Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, jeśli zostawisz tu swój komentarz :)