sobota, 31 października 2020

Rezerwat "Las Klasztorny" pod Leżajskiem

Rezerwat "Las Klasztorny", położony ok. 2 kilometry od północnych granic Leżajska, to prawdopodobnie jeden z najmniejszych leśnych rezerwatów przyrody w naszym kraju. Zajmuje powierzchnię 39,49 hektara, a założony został w 1953 roku. Stanowi on fragment lasu mieszanego o cechach zespołu naturalnego dawnej Puszczy Sandomierskiej. Na terenie rezerwatu znajdziemy obszary lasu mieszanego z przewagą sosny oraz fragmenty z przewagą buka, a także kilka drzew pomnikowych. Ochroną ścisłą objęte zostały następujące gatunki roślin: zimoziół północny, konwalia majowa, wawrzynek wilczełyko oraz lilia złotogłów.

Rezerwat Las Klasztorny Leżajsk

Rezerwat jest położony tuż przy drodze krajowej nr 77 między Leżajskiem a Nową Sarzyną, co sprawia, że jest łatwo dostępny i może stanowić ciekawy element całodziennej wycieczki do Leżajska - po miejskich atrakcjach warto tu zajechać i odbyć godzinny spacer po obrzeżach rezerwatu. U południowego krańca Lasu Klasztornego (a zatem bliżej Leżajska), przy samej drodze nr 77, znajduje się nieduży szutrowy plac z parkingiem, drewnianymi ławami, stołami oraz mała wiata. Można tu zostawić pojazd, a następnie udać się w głąb lasu.

Rezerwat Las Klasztorny Leżajsk

Rezerwat Las Klasztorny Leżajsk

Rezerwat Las Klasztorny Leżajsk

W rezerwacie nie wytyczono szlaków znakowanych, czy też ścieżek edukacyjnych, najlepiej zatem trzymać się całkiem szerokich dróg leśnych wiodących po obrzeżach Lasu Klasztornego; bez problemu przejedziemy nimi wózkiem dziecięcym, tudzież rowerem (choć w okresie ulewnych opadów deszczu może to być utrudnione). Niewielki obszar rezerwatu sprawia, że maszerując sprawnie możemy go obejść w półtorej godziny, lub też zapuścić się nieco dalej, poza jego granice, aby nie kończyć wędrówki zbyt szybko :)

Rezerwat Las Klasztorny Leżajsk

Rezerwat Las Klasztorny Leżajsk

Wypad do Lasu Klasztornego polecamy każdemu miłośnikowi lasów nietkniętych ręką człowieka, a także wszystkim lubiącym spacery w ciszy i spokoju, w pięknych okolicznościach przyrody (zwłaszcza jesienią!).

Rezerwat Las Klasztorny Leżajsk

Zdjęcia wykonaliśmy 27 X 2020 r.

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy :) Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń

Będzie nam bardzo miło, Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, jeśli zostawisz tu swój komentarz :)